Marka Xiaomi – Jak się rozwijała?

0
211

Jeszcze parę lat temu Chiny kojarzone były z technologiczną tandetą i podróbkami drwiącymi z wszelkich praw patentowych. Szczególnie odczuwalne było to na rynku IT, gdzie z chińskich fabryk wyciekały tajne światowe projekty i szybko były umiejętnie kopiowane i wypuszczane na czarny rynek w dużo niższej cenie. Na fali takich mniej lub bardziej wyrosła m.in. marka Xiaomi, która jest teraz jedną z najbardziej popularnych marek telefonów komórkowych.

Marka Xiaomi – pochodzenie nazwy

Nazwa marki – Xiaomi, jest nader wieloznaczna, gdyż odwołuje się do prosa, jednego z najbardziej podstawowych produktów spożywczych w Azji. Tak jak trudno jest odróżnić jedno ziarenko od drugiego, tak laikowi może sprawiać problem rozróżnienie wszystkich modelów w portfolio producenta. Podobnie jak ziarna w logo, smartfony marki Xiaomi są dostępne cenowo dla niemal każdego człowieka. Wynika to po części z szerokiej gamy produktów a po części z polityki firmy opartej na niskich marżach.

Warto jednak zauważyć, że marka Xiaomi posiada 2 główne serie produktów, skierowane do dwóch typów odbiorców:

Redmi – stanowią najtańszą, i siłą rzeczy, najpopularniejszą serię. Charakteryzują się użyciem nieco starszych już podzespołów, zachowujących jednak w dalszym ciągu dobrą wydajność. Nie musisz się też martwić o koszty utrzymania takiego modelu. Wymiana szybki w Xiaomi Redmi 8 nie będzie droga. Złośliwi zarzucają jednak marce cięcia kosztów na aparacie, czy dodatkowym osprzęcie jak barometr, lub nfc. Warto jednak zauważyć, że w tej klasie cenowej telefonów, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wydajność w podstawowych zadaniach. Dopiero potem patrzeć na dodatkowe gadżety. Niejednokrotnie zapominają o tym pozostali producenci, co najczęściej kończy się dla biedniejszych klientów przycinającym się wiecznie telefonem i codziennymi lekcjami sztuki Zen.

Mi – jest flagową półką marki Xiaomi. Zaopatrywana jest w rozwiązania znane z analogicznych serii innych producentów. Charakteryzuje ją wysoka wydajność, bardziej dopracowany design niż w seriach budżetowych, oraz wyższa klasa dodatkowego osprzętu. Każdej premierze towarzyszy oczywiście porównywanie z flagowcami przodujących marek. Nie da się przy tej okazji nie zauważyć pewnej tendencji. Flagowce Xiaomi mocno nawiązują lub też kopiują rozwiązania czołowych producentów, a jednocześnie udostępniają je w znacznie niższej cenie. Gdzie tkwi haczyk? Najczęściej premiery odbywają się 2-3 miesiące po pozostałych. Oznacza to, że firma skupuje procesory i inne komponenty sporo taniej. Zdecydowanie nie jest więc liderem innowacyjności, jednak dokonując przemyślanych inwestycji i stosując sprawdzone już patenty, pozwala użytkownikom o mniej zasobnym portfelu, cieszyć się rozwiązaniami z „górnej półki”. W przypadku tych modeli warto wiedzieć też, że naprawa Xiaomi nie będzie droga.

Podsumowanie

Patenty są też głównym zarzutem wobec marki Xiaomi, zwłaszcza ze strony konkurencji, która rozpoczęła serię pozwów. Takie informacje nie zrażają jednak fanów chińskiego producenta, a samej firmie robią, jak się wydaje dobrą reklamę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here