Jak wygląda serwisowanie smartfonów Xiaomi w Polsce?

0
265

Rzadko zdarza się, że smartfon służy nam cały czas bez uszkodzeń. Coraz delikatniejsze urządzenia wymagają wizyt w serwisach, jeśli są na gwarancji, można skorzystać z serwisów autoryzowanych. Gdzie w Polsce pracuje serwis smartfonów Xiaomi? Ile jest punktów serwisowych?

W 2018 roku w dwóch polskich miastach pojawiły się oficjalne sklepy Xiaomi. Oprócz smartfonów można kupić tam wiele innych urządzeń elektronicznych, a także rzeczy użytku codziennego. W naszym kraju mamy dwóch autoryzowanych dystrybutorów marki: ABC Data oraz Ingram Micro Poland. W związku z tym, na rynku pojawił się też autoryzowany serwis smartfonów Xiaomi w Polsce. Naprawa Xiaomi po gwarancji może być wykonywana poza serwisem autoryzowanym.

Historia autoryzowanego serwisu smartfonów Xiaomi

Kiedy monopol na rynku miał dystrybutor ABC Data, serwisem urządzeń Xiaomi zajmowała się firma SBE. Jednak od jakiegoś czasu serwisem zajmuje się wyłącznie firma CCS (Cyfrowe Centrum Serwisowe). Serwis telefonów, smartfonów naprawia urządzenia zarówno ABC Data, jak i Ingram Micro Poland.

Ponadto na rynku jest wiele serwisów, które nawiązały współpracę z internetowymi sprzedawcami. Mi-serwis.pl naprawia wszystkie urządzenia Xiaomi zakupione przez strony: Xiaomi-store.pl, BuyElectro oraz TelefonyZChin.pl. Jednym z większych jest MiCenter, który zajmuje się serwisem gwarancyjnym telefonów Xiaomi dla sklepów iBuyGou.com, ILTRADE, MiStore, AllMark i wielu innych. MiCenter realizuje także naprawy pogwarancyjne i instalację oprogramowania we wszystkich modelach Xiaomi. Na oficjalnej stronie mi.com/pl można też znaleźć 17 adresów centrów serwisowych, między innymi w Katowicach, Szczecinie czy Wrocławiu.

Serwis smartfonów Xiaomi w UE

Co więcej, na stronie producenta można znaleźć informację, że „zgodnie z obowiązującymi przepisami Unii Europejskiej, Xiaomi zapewnia serwis gwarancyjny we wszystkich krajach Unii Europejskiej, gdzie prowadzona jest autoryzowana przez Xiaomi obsługa posprzedażna. Oznacza to, że przykładowo Xiaomi Mi 9 kupiony w Polsce lub w Hiszpanii jest objęty gwarancyjnym serwisem smartfonów w obu tych krajach”.
Co trzeba zrobić, by uzyskać usługę gwarancyjną? Należy dostarczyć urządzenie w oryginalnym opakowaniu lub w innym, który zapewni jednakowy stopień ochrony, pod jeden z adresów autoryzowanych serwisów. Firma Xiaomi może też zażądać od klienta dostarczenia dowodu zakupu oraz karty gwarancyjnej z numerem IMEI produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here